Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPCL0015N
YPCL0015N picture photo
Mfg. Part Number
YPCL0015N
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C
Datasheet Download
YPCL0015N.pdf
Availability of YPCL0015N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
YPCL0015N Order Process
Ship out your order
Specifications of YPCL0015N
Internal Part NumberEIS-YPCL0015N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYP
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max1.5A
Current - Hold (Ih) (Max)140mA
Current - Trip (It)280mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPCL0015N
Related LinksYPCL, YPCL0015N Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPCL0015N Details Description
Related parts for YPCL0015N
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SIDAC MC BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN LS2014A datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 1MM R/A datasheet.pdf