Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPCL0055T
YPCL0055T picture photo
Mfg. Part Number
YPCL0055T
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 55 OHM 25C
Datasheet Download
YPCL0055T.pdf
Availability of YPCL0055T
QUANTITY
YPCL0055T Order Process
Ship out your order
Specifications of YPCL0055T
Internal Part NumberEIS-YPCL0055T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
SeriesYP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max265V
Current - Max1A
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Trip (It)125mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPCL0055T
Related LinksYPCL, YPCL0055T Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPCL0055T Details Description
Related parts for YPCL0055T
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 40-CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN ZQV 6N/3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 24V 8A datasheet.pdf