Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPEK1500T
YPEK1500T picture photo
Mfg. Part Number
YPEK1500T
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 1500 OHM 25C
Datasheet Download
YPEK1500T.pdf
Availability of YPEK1500T
QUANTITY
YPEK1500T Order Process
Ship out your order
Specifications of YPEK1500T
Internal Part NumberEIS-YPEK1500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max550V
Current - Max100mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
Current - Trip (It)24mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPEK1500T
Related LinksYPEK, YPEK1500T Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPEK1500T Details Description
Related parts for YPEK1500T
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 64-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf