FFF YQ246150A0J0G
YQ246150A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ246150A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ246150A0J0G.pdf
Availability of YQ246150A0J0G
QUANTITY
YQ246150A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ246150A0J0G
Internal Part NumberEIS-YQ246150A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level12
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ246150A0J0G
Related LinksYQ2461, YQ246150A0J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ246150A0J0G Details Description
Related parts for YQ246150A0J0G
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 4CH 1.4MSPS 48LQFP datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.48A 1CH SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf