FFF YQ30615000J0G
YQ30615000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ30615000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ30615000J0G.pdf
Availability of YQ30615000J0G
QUANTITY
YQ30615000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ30615000J0G
Internal Part NumberEIS-YQ30615000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level15
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ30615000J0G
Related LinksYQ3061, YQ30615000J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ30615000J0G Details Description
Related parts for YQ30615000J0G
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 4COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 400MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 100MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf