FFF YQ30615000J0G
YQ30615000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ30615000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ30615000J0G.pdf
Availability of YQ30615000J0G
QUANTITY
YQ30615000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ30615000J0G
Internal Part NumberEIS-YQ30615000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level15
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ30615000J0G
Related LinksYQ3061, YQ30615000J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ30615000J0G Details Description
Related parts for YQ30615000J0G
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CABLE EXTENSION PS/2 M-M 6' datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf