FFF YQ48215000J0G
YQ48215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ48215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ48215000J0G.pdf
Availability of YQ48215000J0G
QUANTITY
YQ48215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ48215000J0G
Internal Part NumberEIS-YQ48215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level24
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ48215000J0G
Related LinksYQ4821, YQ48215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ48215000J0G Details Description
Related parts for YQ48215000J0G
TVS DIODE 14.5VWM 25VC SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RECT TWO PIECE COVER W/ ONE LED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf