Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YQB120N2.30
YQB120N2.30 picture photo
Mfg. Part Number
YQB120N2.30
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC THERMISTORS YP 20%
Datasheet Download
YQB120N2.30.pdf
Availability of YQB120N2.30
QUANTITY
YQB120N2.30 Order Process
Ship out your order
Specifications of YQB120N2.30
Internal Part NumberEIS-YQB120N2.30
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYQ
PackagingBulk
Voltage - Max80V
Current - Max8A
Current - Hold (Ih) (Max)550mA
Current - Trip (It)1.1A
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQB120N2.30
YQB120N2.30 Details Description
Related parts for YQB120N2.30
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN. 4POS. AMP MCP1.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PHASE 8SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7MM datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 12W datasheet.pdf