FFF YR05015000J0G
YR05015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YR05015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YR05015000J0G.pdf
Availability of YR05015000J0G
QUANTITY
YR05015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YR05015000J0G
Internal Part NumberEIS-YR05015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YR05015000J0G
Related LinksYR0501, YR05015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YR05015000J0G Details Description
Related parts for YR05015000J0G
LABEL INK JET PAPER .75 X 1" datasheet.pdf
RES SMD 5.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
3500 W/2-85252DW 15' 14-3 85266 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 16LFCSP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf