FFF YR08015000J0G
YR08015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YR08015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YR08015000J0G.pdf
Availability of YR08015000J0G
QUANTITY
YR08015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YR08015000J0G
Internal Part NumberEIS-YR08015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YR08015000J0G
Related LinksYR0801, YR08015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YR08015000J0G Details Description
Related parts for YR08015000J0G
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 11PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf