FFF YR10015000J0G
YR10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YR10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YR10015000J0G.pdf
Availability of YR10015000J0G
QUANTITY
YR10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YR10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YR10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YR10015000J0G
Related LinksYR1001, YR10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YR10015000J0G Details Description
Related parts for YR10015000J0G
TRIMMER 2.5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
BOLT SPADE 8-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
WR-WTB 2.00MM TERM HOUSING 3PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf