FFF YS44215000J0G
YS44215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YS44215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YS44215000J0G.pdf
Availability of YS44215000J0G
QUANTITY
YS44215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YS44215000J0G
Internal Part NumberEIS-YS44215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYS
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YS44215000J0G
Related LinksYS4421, YS44215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YS44215000J0G Details Description
Related parts for YS44215000J0G
CONN DB44 MALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 10A 24V datasheet.pdf
MODULE ECM-BF561-C-I-Q25S128F32 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf