FFF YT16015000J0G
YT16015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YT16015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 4-ROWS
Datasheet Download
YT16015000J0G.pdf
Availability of YT16015000J0G
QUANTITY
YT16015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YT16015000J0G
Internal Part NumberEIS-YT16015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYT
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YT16015000J0G
Related LinksYT1601, YT16015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YT16015000J0G Details Description
Related parts for YT16015000J0G
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
COMPACT ROBOT CONN REC SHELL 50C datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 25 datasheet.pdf