FFF YT72015000J0G
YT72015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YT72015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 4-ROWS
Datasheet Download
YT72015000J0G.pdf
Availability of YT72015000J0G
QUANTITY
YT72015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YT72015000J0G
Internal Part NumberEIS-YT72015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYT
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level18
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YT72015000J0G
Related LinksYT7201, YT72015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YT72015000J0G Details Description
Related parts for YT72015000J0G
SCREWDRIVER HEX 4MM 8.31" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS OPEN-STR SOCKET 1.5 M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf