Omron Automation & Safety Z-10FW22Y55-B
Z-10FW22Y55-B picture photo
Mfg. Part Number
Z-10FW22Y55-B
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 10A HINGE ROLL LEVER
Datasheet Download
Z-10FW22Y55-B.pdf
Availability of Z-10FW22Y55-B
QUANTITY
Z-10FW22Y55-B Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-10FW22Y55-B
Internal Part NumberEIS-Z-10FW22Y55-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT-DM/DB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque250gf
Release Force35gf
Pretravel-
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-10FW22Y55-B
Related LinksZ-10FW, Z-10FW22Y55-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-10FW22Y55-B Details Description
Related parts for Z-10FW22Y55-B
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
ADM10S/AE10M/ADM10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 36PO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf