Omron Automation & Safety Z-15GD55-ML
Z-15GD55-ML picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GD55-ML
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR
Datasheet Download
Z-15GD55-ML.pdf
Availability of Z-15GD55-ML
QUANTITY
Z-15GD55-ML Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GD55-ML
Internal Part NumberEIS-Z-15GD55-ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.846" (21.5mm)
Mechanical Life20,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GD55-ML
Related LinksZ-15G, Z-15GD55-ML Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GD55-ML Details Description
Related parts for Z-15GD55-ML
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf