Omron Automation & Safety Z-15GNJ55-MR 1M
Z-15GNJ55-MR 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GNJ55-MR 1M
Brief Description
SWITCH SPDT 15A FLEXIBLE ROD
Datasheet Download
Z-15GNJ55-MR 1M.pdf
Availability of Z-15GNJ55-MR 1M
QUANTITY
Z-15GNJ55-MR 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GNJ55-MR 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GNJ55-MR 1M
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeCoil Spring
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque50gf
Release Force-
Pretravel0.787" (20.0mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position-
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GNJ55-MR 1M
Related LinksZ-15GNJ, Z-15GNJ55-MR 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GNJ55-MR 1M Details Description
Related parts for Z-15GNJ55-MR 1M
CONN HEADER 4POS 3MM SMD TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf