Omron Automation & Safety Z-15GQ22A55-B5V
Z-15GQ22A55-B5V picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GQ22A55-B5V
Brief Description
SWITCH SPDT 15A PNL ROLLR PLUNGR
Datasheet Download
Z-15GQ22A55-B5V.pdf
Availability of Z-15GQ22A55-B5V
QUANTITY
Z-15GQ22A55-B5V Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GQ22A55-B5V
Internal Part NumberEIS-Z-15GQ22A55-B5V
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.141" (3.6mm)
Operating Position1.313" (33.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GQ22A55-B5V
Related LinksZ-15GQ2, Z-15GQ22A55-B5V Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GQ22A55-B5V Details Description
Related parts for Z-15GQ22A55-B5V
CONN HEADER 18POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RS LED LENS COVER datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
IC LINE DVR DIFF 300MHZ 16QFN datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
M805 10C 10#23 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
22000UF 40V 40X50MM 85C 12000H datasheet.pdf