Omron Automation & Safety Z-15GW2255-MR 1M
Z-15GW2255-MR 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW2255-MR 1M
Brief Description
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
Datasheet Download
Z-15GW2255-MR 1M.pdf
Availability of Z-15GW2255-MR 1M
QUANTITY
Z-15GW2255-MR 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW2255-MR 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GW2255-MR 1M
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque200gf
Release Force42gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW2255-MR 1M
Related LinksZ-15GW22, Z-15GW2255-MR 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW2255-MR 1M Details Description
Related parts for Z-15GW2255-MR 1M
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 9-CHAN DIFF TXCVR 56-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 400 MOHM datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
SERIAL COMM CABLE DB9 4FT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P BY RECP LC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf