Omron Automation & Safety Z-15GW2255
Z-15GW2255 picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW2255
Brief Description
SWITCH BASIC SPDT 15A SOLDER
Datasheet Download
Z-15GW2255.pdf
Availability of Z-15GW2255
QUANTITY
Z-15GW2255 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW2255
Internal Part NumberEIS-Z-15GW2255
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force42gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW2255
Related LinksZ-15G, Z-15GW2255 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW2255 Details Description
Related parts for Z-15GW2255
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.075" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf