Omron Automation & Safety Z-15GW22A55-B5V
Z-15GW22A55-B5V picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW22A55-B5V
Brief Description
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
Datasheet Download
Z-15GW22A55-B5V.pdf
Availability of Z-15GW22A55-B5V
QUANTITY
Z-15GW22A55-B5V Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW22A55-B5V
Internal Part NumberEIS-Z-15GW22A55-B5V
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP62
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force42gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW22A55-B5V
Related LinksZ-15GW2, Z-15GW22A55-B5V Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW22A55-B5V Details Description
Related parts for Z-15GW22A55-B5V
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO204AC datasheet.pdf
CABLE USB SERIAL 3.3V WIRE 50MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB CP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.6A TO277A datasheet.pdf
IC REG BOOST 4.75V 3.8A datasheet.pdf