Zilog Z0853008PSG
Z0853008PSG picture photo
Mfg. Part Number
Z0853008PSG
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC 8MHZ Z8500 SCC 40-DIP
Datasheet Download
Z0853008PSG.pdf
Availability of Z0853008PSG
QUANTITY
Z0853008PSG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z0853008PSG
Internal Part NumberEIS-Z0853008PSG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
Series-
PackagingTube
Applications-
InterfaceSerial
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z0853008PSG
Related LinksZ0853, Z0853008PSG Datasheet, Zilog Distributor
Z0853008PSG Details Description
Related parts for Z0853008PSG
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC POT DIG SGLE 50K 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS TIN PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TPLI 2120 A0 8" X 8" datasheet.pdf