TDK-Lambda Americas, Inc. Z100-6-IS510-U
Z100-6-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z100-6-IS510-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V
Datasheet Download
Z100-6-IS510-U.pdf
Availability of Z100-6-IS510-U
QUANTITY
Z100-6-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z100-6-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z100-6-IS510-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 100VDC
Current - Output0 ~ 6A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple10mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z100-6-IS510-U
Related LinksZ100-6-, Z100-6-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z100-6-IS510-U Details Description
Related parts for Z100-6-IS510-U
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IND RT G PKG 64K TAGS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 115V datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 52TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE CC 150V 10A DUAL TO-220AB datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf