TDK-Lambda Americas, Inc. Z160-2.6-IEEE-U
Z160-2.6-IEEE-U picture photo
Mfg. Part Number
Z160-2.6-IEEE-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
PWR SUPPLY OUTPUT 0-160V 0-2.6A
Datasheet Download
Z160-2.6-IEEE-U.pdf
Availability of Z160-2.6-IEEE-U
QUANTITY
Z160-2.6-IEEE-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z160-2.6-IEEE-U
Internal Part NumberEIS-Z160-2.6-IEEE-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 160VDC
Current - Output0 ~ 2.6A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesGPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)416W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line0.01%
Voltage Regulation - Load0.01%
Current Regulation - Line0.02%
Current Regulation - Load0.09%
Ripple10mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z160-2.6-IEEE-U
Related LinksZ160-2., Z160-2.6-IEEE-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z160-2.6-IEEE-U Details Description
Related parts for Z160-2.6-IEEE-U
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 9.96" datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC MCU 192KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf