TDK-Lambda Americas, Inc. Z160-4-IS510-U
Z160-4-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z160-4-IS510-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY
Datasheet Download
Z160-4-IS510-U.pdf
Availability of Z160-4-IS510-U
QUANTITY
Z160-4-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z160-4-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z160-4-IS510-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 160VDC
Current - Output0 ~ 4A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)640W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line0.01%
Voltage Regulation - Load0.01%
Current Regulation - Line0.02%
Current Regulation - Load0.09%
Ripple10mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z160-4-IS510-U
Related LinksZ160-4-, Z160-4-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z160-4-IS510-U Details Description
Related parts for Z160-4-IS510-U
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 15 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
RELAY SSR 200VAC 3A 5-24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 41.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf