Zilog Z16C3510VSG
Z16C3510VSG picture photo
Mfg. Part Number
Z16C3510VSG
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC 10MHZ Z8500 CMOS ISCC 68-PLCC
Datasheet Download
Z16C3510VSG.pdf
Availability of Z16C3510VSG
QUANTITY
Z16C3510VSG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z16C3510VSG
Internal Part NumberEIS-Z16C3510VSG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
SeriesIUSC™
PackagingTube
Applications-
InterfaceUSB
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z16C3510VSG
Related LinksZ16C3, Z16C3510VSG Datasheet, Zilog Distributor
Z16C3510VSG Details Description
Related parts for Z16C3510VSG
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SO datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf