TDK-Lambda Americas, Inc. Z20-30-IS510-U
Z20-30-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z20-30-IS510-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V
Datasheet Download
Z20-30-IS510-U.pdf
Availability of Z20-30-IS510-U
QUANTITY
Z20-30-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z20-30-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z20-30-IS510-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 20VDC
Current - Output0 ~ 30A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z20-30-IS510-U
Related LinksZ20-30-, Z20-30-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z20-30-IS510-U Details Description
Related parts for Z20-30-IS510-U
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 14K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
KIT EVAL MC44C402 MTS ENCODER datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING NAT 5.75" 30LB datasheet.pdf
TRANS MICRO PWR LDMOS SOT502A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V 0402 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 46.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf