TDK-Lambda Americas, Inc. Z36-18-IS420-U
Z36-18-IS420-U picture photo
Mfg. Part Number
Z36-18-IS420-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V
Datasheet Download
Z36-18-IS420-U.pdf
Availability of Z36-18-IS420-U
QUANTITY
Z36-18-IS420-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z36-18-IS420-U
Internal Part NumberEIS-Z36-18-IS420-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 36VDC
Current - Output0 ~ 18A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)648W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV