Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE120A-E3/54
Z4KE120A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE120A-E3/54
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE120A-E3/54.pdf
Availability of Z4KE120A-E3/54
QUANTITY
Z4KE120A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE120A-E3/54
Internal Part NumberEIS-Z4KE120A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE120A-E3/54
Related LinksZ4KE120, Z4KE120A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE120A-E3/54 Details Description
Related parts for Z4KE120A-E3/54
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 14POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
2POS SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf