Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE120A-E3/73
Z4KE120A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE120A-E3/73
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE120A-E3/73.pdf
Availability of Z4KE120A-E3/73
QUANTITY
Z4KE120A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE120A-E3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE120A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE120A-E3/73
Related LinksZ4KE120, Z4KE120A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE120A-E3/73 Details Description
Related parts for Z4KE120A-E3/73
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 39A SOT-227 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC TIMING DUAL DPLL 256-CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 5% 1206 datasheet.pdf