Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE120AHE3/54
Z4KE120AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE120AHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE120AHE3/54.pdf
Availability of Z4KE120AHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE120AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE120AHE3/54
Internal Part NumberEIS-Z4KE120AHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE120AHE3/54
Related LinksZ4KE120, Z4KE120AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE120AHE3/54 Details Description
Related parts for Z4KE120AHE3/54
SWITCH KNOB STRGHT 0.5" NATURAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI430CI datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf