Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE200AHE3/73
Z4KE200AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE200AHE3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE200AHE3/73.pdf
Availability of Z4KE200AHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z4KE200AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE200AHE3/73
Internal Part NumberEIS-Z4KE200AHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)200V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)1500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 152V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE200AHE3/73
Related LinksZ4KE200, Z4KE200AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE200AHE3/73 Details Description
Related parts for Z4KE200AHE3/73
CAP CER 47UF 6.3V Y5V 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SFP TO SFP PATCH CABLE datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 60POS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf