TDK-Lambda Americas, Inc. Z60-10-IS510-U
Z60-10-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z60-10-IS510-U
Datasheet Download
Z60-10-IS510-U.pdf
Availability of Z60-10-IS510-U
QUANTITY
Z60-10-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z60-10-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z60-10-IS510-U
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 60VDC
Current - Output0 ~ 10A
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Load2mV + 0.01%
Current Regulation - Line2mA + 0.01%
Current Regulation - Load5mA + 0.01%
Ripple6.25mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z60-10-IS510-U
Related LinksZ60-10-, Z60-10-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z60-10-IS510-U Details Description
Related parts for Z60-10-IS510-U
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SNSR OPTO DARL 5.08MM TRANSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf