TDK-Lambda Americas, Inc. Z650-1-IS510-U
Z650-1-IS510-U picture photo
Mfg. Part Number
Z650-1-IS510-U
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY
Datasheet Download
Z650-1-IS510-U.pdf
Availability of Z650-1-IS510-U
QUANTITY
Z650-1-IS510-U Order Process
Ship out your order
Specifications of Z650-1-IS510-U
Internal Part NumberEIS-Z650-1-IS510-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesZ+
TypeBench (AC to DC)
Voltage - Supply85 ~ 265VAC
Voltage - Output0 ~ 650VDC
Current - Output0 ~ 1A
Display TypeDigital
Number of Characters4 (2)
Number of Outputs1
Size / Dimension13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
FeaturesProgrammable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts)650W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line0.01%
Voltage Regulation - Load0.01%
Current Regulation - Line0.02%
Current Regulation - Load0.09%
Ripple60mV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z650-1-IS510-U
Related LinksZ650-1-, Z650-1-IS510-U Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
Z650-1-IS510-U Details Description
Related parts for Z650-1-IS510-U
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC XO 17.215MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf