Zilog Z80C3008PSC
Z80C3008PSC picture photo
Mfg. Part Number
Z80C3008PSC
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC 8MHZ CMOS Z8000 SCC 40-DIP
Datasheet Download
Z80C3008PSC.pdf
Availability of Z80C3008PSC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z80C3008PSC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z80C3008PSC
Internal Part NumberEIS-Z80C3008PSC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
Series-
PackagingTube
Applications-
InterfaceBus
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z80C3008PSC
Related LinksZ80C3, Z80C3008PSC Datasheet, Zilog Distributor
Z80C3008PSC Details Description
Related parts for Z80C3008PSC
RES SMD 60.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM PROM GREEN datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf