Zilog Z84C0010FEC00TR
Z84C0010FEC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0010FEC00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Z80 10MHZ 44QFP
Datasheet Download
Z84C0010FEC00TR.pdf
Availability of Z84C0010FEC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z84C0010FEC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0010FEC00TR
Internal Part NumberEIS-Z84C0010FEC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesZ80
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed10MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0010FEC00TR
Related LinksZ84C001, Z84C0010FEC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0010FEC00TR Details Description
Related parts for Z84C0010FEC00TR
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 900V 160A DO205AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 45V datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf