Zilog Z84C0020VEG
Z84C0020VEG picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0020VEG
Brief Description
IC MPU Z80 20MHZ 44PLCC
Datasheet Download
Z84C0020VEG.pdf
Availability of Z84C0020VEG
QUANTITY
Z84C0020VEG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0020VEG
Internal Part NumberEIS-Z84C0020VEG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesZ80
PackagingTube
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed20MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0020VEG
Related LinksZ84C0, Z84C0020VEG Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0020VEG Details Description
Related parts for Z84C0020VEG
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE STR SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 MEZZ PLUG ASSY 10P-20S datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 3.08V SOT23-5 datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf