Zilog Z8E00010HSC00TR
Z8E00010HSC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8E00010HSC00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC Z8PLUS MCU OTP 512 20SSOP
Datasheet Download
Z8E00010HSC00TR.pdf
Availability of Z8E00010HSC00TR
QUANTITY
Z8E00010HSC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8E00010HSC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8E00010HSC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZ8® Plus
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsWDT
Number of I/O13
Program Memory Size512B (512 x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size32 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8E00010HSC00TR
Related LinksZ8E0001, Z8E00010HSC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8E00010HSC00TR Details Description
Related parts for Z8E00010HSC00TR
IC COMPARATOR QUAD 18V SSOP-B14 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
RES 4.0 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M698-B 100QFP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 30POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf