Zilog Z8F011ASB020EG
Z8F011ASB020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F011ASB020EG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 8SOIC
Datasheet Download
Z8F011ASB020EG.pdf
Availability of Z8F011ASB020EG
QUANTITY
Z8F011ASB020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F011ASB020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F011ASB020EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size16 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F011ASB020EG
Related LinksZ8F011A, Z8F011ASB020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F011ASB020EG Details Description
Related parts for Z8F011ASB020EG
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
LED DISPLAY 7-SEG RED 1-DIGIT CA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf