Zilog Z8F0131HH020SG
Z8F0131HH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0131HH020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SSOP
Datasheet Download
Z8F0131HH020SG.pdf
Availability of Z8F0131HH020SG
QUANTITY
Z8F0131HH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0131HH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F0131HH020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0131HH020SG
Related LinksZ8F0131, Z8F0131HH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0131HH020SG Details Description
Related parts for Z8F0131HH020SG
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 730MA 370 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 16X2 RGB TRANSM datasheet.pdf
FUSE INDUST .5A 400V CLASS GG datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2K TO-220 0.1MM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf