Zilog Z8F021APJ020EC
Z8F021APJ020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F021APJ020EC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28DIP
Datasheet Download
Z8F021APJ020EC.pdf
Availability of Z8F021APJ020EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F021APJ020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F021APJ020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F021APJ020EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F021APJ020EC
Related LinksZ8F021A, Z8F021APJ020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F021APJ020EC Details Description
Related parts for Z8F021APJ020EC
CHOKE ARRAY COM MODE 170 OHM PCB datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 500A 600V datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 3.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf