| Internal Part Number | EIS-Z8F021ASB020EG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 96 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | IrDA, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 6 | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |