Zilog Z8F022AHH020SG2156
Z8F022AHH020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AHH020SG2156
Brief Description
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SSOP
Datasheet Download
Z8F022AHH020SG2156.pdf
Availability of Z8F022AHH020SG2156
QUANTITY
Z8F022AHH020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AHH020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F022AHH020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O17
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AHH020SG2156
Related LinksZ8F022AHH, Z8F022AHH020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AHH020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F022AHH020SG2156
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 20A 1600V V1-A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 13PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 3.5" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 3V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf