Zilog Z8F022AHJ020EG2156
Z8F022AHJ020EG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022AHJ020EG2156
Brief Description
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP
Datasheet Download
Z8F022AHJ020EG2156.pdf
Availability of Z8F022AHJ020EG2156
QUANTITY
Z8F022AHJ020EG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022AHJ020EG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F022AHJ020EG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package47
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022AHJ020EG2156
Related LinksZ8F022AHJ, Z8F022AHJ020EG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022AHJ020EG2156 Details Description
Related parts for Z8F022AHJ020EG2156
CAP CER 43PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 UF 10% 305 VAC RAD datasheet.pdf