Zilog Z8F022ASB020SC
Z8F022ASB020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022ASB020SC
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8SOIC
Datasheet Download
Z8F022ASB020SC.pdf
Availability of Z8F022ASB020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F022ASB020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022ASB020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F022ASB020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package96
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O6
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022ASB020SC
Related LinksZ8F022A, Z8F022ASB020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022ASB020SC Details Description
Related parts for Z8F022ASB020SC
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SPACER BLOCK DIE (ATP-B-175-I1) datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 4.032MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf