Zilog Z8F022ASJ020EG2156
Z8F022ASJ020EG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F022ASJ020EG2156
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SOIC
Datasheet Download
Z8F022ASJ020EG2156.pdf
Availability of Z8F022ASJ020EG2156
QUANTITY
Z8F022ASJ020EG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F022ASJ020EG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F022ASJ020EG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F022ASJ020EG2156
Related LinksZ8F022ASJ, Z8F022ASJ020EG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F022ASJ020EG2156 Details Description
Related parts for Z8F022ASJ020EG2156
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 220MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf