| Internal Part Number | EIS-Z8F041APH020SG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 18 | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | IrDA, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 17 | |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 128 x 8 | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) | |