Zilog Z8F041APJ020EG
Z8F041APJ020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F041APJ020EG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28DIP
Datasheet Download
Z8F041APJ020EG.pdf
Availability of Z8F041APJ020EG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F041APJ020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F041APJ020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F041APJ020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F041APJ020EG
Related LinksZ8F041A, Z8F041APJ020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F041APJ020EG Details Description
Related parts for Z8F041APJ020EG
CONN INSULATION SLEEVE FAST .250 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf