Zilog Z8F0421HH020SC00TR
Z8F0421HH020SC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0421HH020SC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SSOP
Datasheet Download
Z8F0421HH020SC00TR.pdf
Availability of Z8F0421HH020SC00TR
QUANTITY
Z8F0421HH020SC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0421HH020SC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F0421HH020SC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package2,000
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0421HH020SC00TR
Related LinksZ8F0421HH, Z8F0421HH020SC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0421HH020SC00TR Details Description
Related parts for Z8F0421HH020SC00TR
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 10% 114W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf