| Internal Part Number | EIS-Z8F042APJ020EG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 15 | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | IrDA, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 23 | |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 128 x 8 | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Z8F042APJ020EG | |
| Related Links | Z8F042A, Z8F042APJ020EG Datasheet, Zilog Distributor | |
| 1445087-5 | CONN HEADER 5POS STR 15GOLD SMD | datasheet.pdf | ||